
| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Contact Plating | Tin |
| Forward Current | 15 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 70 V |
| Element Configuration | Dual |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 100 mA |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 100 mA |
| Reverse Current | 10 µA |
| Schedule B | 8541100070 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Forward Voltage | 1 V |
| RoHS | Compliant |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08084
Ext.Price$0.08084
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08084 | $0.08084 |
| 10 | $0.04042 | $0.40420 |
| 50 | $0.04029 | $2.01450 |
| 100 | $0.04016 | $4.01600 |
| 500 | $0.03972 | $19.86000 |
| 1000 | $0.03929 | $39.29000 |
